Answer:
4) $385,000.
Explanation:
The computation of the minimum unit price is shown below:
= Direct materials + Direct labor + Supervisor salary + Fringe benefits on direct labor
= $200,000 + $150,000 + $20,000 + $15,000
= $385,000
Simply we added the direct material, direct labor, supervisor salary and the fringe benefits so that the accurate amount can come.
All other information which is given is not relevant. Hence, ignored it
Answer:true
Explanation:
To create an atmosphere of easy communication and profit earning
Answer:
s = $13,014.22
Explanation:
Sample values: $40,632, $35,554, $42,192, $33,432, $69,479 and $43,589
Sample size = 6
The standard deviation of a sample (s) is given by:

Where X is the sample mean, n is the sample size, and xi is each value in the sample.
The sample mean is given by:

The standard deviation is:
