Step-by-step explanation:
10 red 6 blue so 16 altogether.
apologies if I'm wrong
Answer:
The standard deviation of that data set is 3.8
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 55
95% of the data fall between 47.4 and 62.6. This means that 47.4 is 2 standard deviations below the mean and 62.6 is two standard deviations above the mean.
Using one of these points.
55 + 2sd = 62.6
2sd = 7.6
sd = 7.6/2
sd = 3.8
The standard deviation of that data set is 3.8
Answer:
15*1.99
7*2.50
Step-by-step explanation:
I think you would multiply them (im not sure im not very good with math if its wrong im really sorry hope you get it though good luck :) ! )
I cannot see Zoe's work to explain the error, but the correct method of solving is listed:
x is the number of 30-second ads
y is the number of 60-second ads
x+y=12(60)=720 would be the first equation; this is because while the ads together make 12 minutes, the ad times are in seconds. This means we must multiply 12 by 60.
y=2x is the second equation
Our system is then
x+y=720
y=2x
We will use substitution to solve this. Plug 2x in place of y in the first equation:
x+2x = 720
Combine like terms:
3x = 720
Divide both sides by 3:
3x/3 = 720/3
x = 240
Substitute this value in for x in the second equation:
y=2(240)
y=480