answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elan Coil [88]
1 year ago
6

Tickets to a play are $12.00 for adults. Children receive a discount and only have to pay $8.00. If 40 people attend the play an

d the play brought in $440, then __?__children attended the play.
Mathematics
1 answer:
MrRa [10]1 year ago
3 0
30 were adults and 10 were children :) just add it up
You might be interested in
Sydney was asked whether the following equation is an identity: (2x^2-18)(x+3)(x-3)=2x^4-36x^2+162
weqwewe [10]

Answer:

Any value of x x makes the equation true. All real numbers Interval Notation: ( − ∞ , ∞ ) .

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Carey is organizing her books and putting them on
Aleksandr [31]
They are multiplying by 4 each set of numbers
5 0
1 year ago
The histogram shows the number of cell phone calls received by Medera, a middle school student, one Saturday from 10 a.m. to 10
Anni [7]

Answer:

The hours when zero calls were received were most possibly when Madera turned the phone off while playing in a soccer game.

Step-by-step explanation:

According to the question,

Madera, a middle school student, received some phone calls on one Saturday from 10 a.m. to 10 p.m.

The hours when zero calls were received were most possibly when Madera turned the phone off while playing in a soccer game.

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
The yearly cost in dollars, y, for a member at a video game arcade based on total game tokens purchased, x, is y =y equals Start
const2013 [10]

Answer:

y = \frac{1}{5}x

Step-by-step explanation:

Given

Yearly Cost for members; y = \frac{1}{10}x + 6

Required

Determine the yearly cost for non members

From the question, we understand that:

<em>A non member pays $0.20 for each game;</em>

Yearly cost is then calculated as thus;

y = Amount * Number of Games

Where:

Amount = $0.2 and Number of Games = x

y = 0.20 * x

Convert 0.2 to fraction

y = \frac{2}{10} * x

Divide the numerator and the denominator by 2

y = \frac{1}{5} * x

y = \frac{1}{5}x

<em>Hence, the yearly cost for non members is </em>

y = \frac{1}{5}x

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
a basketball costs $15.00. if the sales tax is 6%, witch equation can be used to find the amount of tax
d1i1m1o1n [39]
$15 * .06= tax
or $15(.06)= tax

just multiply the price by the decimal form of the sales tax to get the tax amount.
7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The scale is 0.25 cm: 15 km. FInd the actual distance corresponding to each map distance.
    8·1 answer
  • The number of concert tickets sold doubles every hour. After 12 hours, all of the tickets are sold. After how many hours are abo
    8·1 answer
  • Vanessa uses the expressions (3x2 + 5x + 10) and (x2 – 3x – 1) to represent the length and width of her patio. Which expression
    12·2 answers
  • Bella spent 15% of her paycheck at the mall, and 40% of that was spent at the movie theater. Bella spent a total of $13.74 at th
    14·1 answer
  • #5: This graph shows the amount of gas, in ounces, in a lawn mower gas tank, modeled as a function of time. Determine whether ea
    15·2 answers
  • For a polygon to be convex means that all of its interior angles are less than 180 degrees. Prove that for all integers n ≥ 3, t
    5·1 answer
  • Damien , Jake , and Makayla shared a bowl of grapes . Damien ate x grapes . Jake ate 1 more than twice the number of grapes that
    8·2 answers
  • Daley wrote an equivalent equation to determine how many pounds of blueberries he could buy. Analyze Daley’s work. Did he make a
    11·2 answers
  • Grace rakes leaves everyday for one week. She fills the same number of bags with leaves on each of the 5 weekdays. She fills 11
    5·1 answer
  • Finn and Ellie sell oranges at a produce stand. Finn earns $5 for each crate of oranges he sells. At the end of the week, Ellie
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!