Answer:
Step-by-step explanation:
a) = 46.2 X 10∧-1
=0.462
b) = 5.7 x 10∧-6
= 0.00057
Answer: (27- 4/3 pi) r^3
Step-by-step explanation: 1. Volume of a cube: V= a^3, V= 3^3 , V=27
2. Volume of a sphere: V=4/3 pi r^3 ......
Simple...
you have: C(X)=3x+2.00
x=number of minutes
Pay attention to the y=mx+b form where m=slope-->>
3x is the slope...
so it's 3(times the number of minutes) <<---or (x)
This means that the slope is 3, or the fancy way of saying it-->>"rate of change."
The rate of change of the cost of the taxi ride is $3.00 per minute.
Thus, your answer.
Since <span>x</span> contains the variable to solve for, move it to the left side of the equation by subtracting <span>x</span> from both sides.<span><span><span><span><span>2m</span><span><span>−n</span>x</span></span><span>−x</span></span>=4
</span></span>Since 2m does not contain the variable to solve for, move it to the right side of the equation by subtracting 2m from both sides.<span><span><span><span><span>n</span>x</span><span>-x</span></span>=<span><span><span>-2</span>m</span>+4</span></span></span>Factor <span>x</span> out of <span><span><span><span>−n</span>x</span><span>−x</span></span></span><span><span><span>x<span>(<span><span>−n</span><span>−1</span></span>)</span></span>=<span><span><span>−2</span>m</span>+4</span></span></span>Divide each term by <span><span><span>−n</span><span>−1</span></span><span><span>-n</span><span>-1</span></span></span> and simplify.<span>x=<span><span><span>2<span>(<span>m<span>−2</span></span>)/</span></span><span>n+1</span></span></span></span>
Every inch of length of his model is representative of 25 inches in the actual car. So if the the actual car was 25 inches long, the model would be 1 inch long. The means the ratio of length is 0.04. You take that number, and multiply it by length of the actual car. 0.04 x 193.75 inches = 7.75 inches. The length of the model car is 7.75 inches.