Answer:the first one is volume the second one is density
Step-by-step explanation:I took the test
Answer: The distance between the girls is 362.8 meters.
Step-by-step explanation:
So we have two triangle rectangles that have a cathetus in common, with a length of 160 meters.
The adjacent angle to this cathetus is 40° for Anna, then the opposite cathetus (the distance between Anna and the tower) can be obtained with the relationship:
Tan(A) = opposite cath/adjacent cath.
Tan(40°) = X/160m
Tan(40°)*160m = 134.3 m
Now, we can do the same thing for Veronica, but in this case the angle adjacent to the tower is 55°
So we have:
Tan(55°) = X/160m
Tan(55°)*160m = X = 228.5 m
And we know that the girls are in opposite sides of the tower, so the distance between the girls is equal to the sum of the distance between each girl and the tower, then the distance between the girls is:
Dist = 228.5m + 134.3m = 362.8m
Answer:
A cross section parallel to the base is a square measuring 4 cm by 4 cm.
A cross section perpendicular to the base through the midpoints of opposite sides is a square measuring 4 cm by 4 cm.
A cross section that passes through the entire bottom front edge and the entire top back edge is a rectangle measuring 4 cm by greater than 4 cm.
Step-by-step explanation:
Cross sections parallel and Perpendicular to the base are squares 4 × 4
The diagonal cross section will be a rectangle with base 4 and height
sqrt(4² + 4²) = 4sqrt(2) > 4
We know that
[length of a circumference ]=2*pi*r
for r=3 ft
[length of a circumference ]=2*pi*3-----------> 18.84 ft
<span>The angular velocity of the particle is 18 radians per minute.
if 2pi radians (full circle)------------------> 18.84 ft
18 radians----------------------------------> X
X=18*18.84/(2*pi)---------> X=54 ft
so
</span>The linear velocity of the particle is 54 ft/minute
the answer is
54 ft/min