answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elan Coil [88]
2 years ago
11

One box of crackers costs $1.75. The crackers are advertised as “3 boxes for $5.25.” Which proportion can be used to represent t

he cost of the crackers?
Mathematics
2 answers:
Art [367]2 years ago
6 0

Answer:

\frac{1}{3}=0.33    

Step-by-step explanation:

Given : One box of crackers costs $1.75. The crackers are advertised as “3 boxes for $5.25.”

To find : Which proportion can be used to represent the cost of the crackers?

Solution :

The cost of 1 box is = $1.75

The cost of 3 boxes is = $5.25

A proportion is when two ratios are equal.

Ratio of boxes is equal to the ratio of cost of crackers.

Therefore,  1 : 3 = 1.75 : 5.25    

In Proportion it can be written as \frac{1}{3}=\frac{1.75}{5.25}

This is true also, as \frac{1}{3}=0.33

\frac{1.75}{5.25}=0.33

Daniel [21]2 years ago
5 0
A.  1/1.75 = 3/5.25 


Ignore this part I'm just trying to get at least 20 characters.
You might be interested in
james bought a cheeseburger, fries, and a drink for dinner. the cheeseburger was three times the price of the fries and the drin
nordsb [41]
The answer is $4.16 for each item

7 0
1 year ago
Kelvin's monthly allowance is $42 and Mike's monthly allowance is $63. How many times Mike's monthly allowance is Kelvin's month
earnstyle [38]
It is 1.5 times because $63 divided by $42 is $1.5.
I hope this is what you meant. 
3 0
2 years ago
What number should be added to the sum of 83524 and 4365 to get 900.
IceJOKER [234]
-86989.
83524+4365=87889
87889-900=86989
so........
83524+4365+(-86989)=900
3 0
1 year ago
The amount of money (in dollars) that it costs to purchase x square feet of carpet is given by f(x)=5.6x. The installation fee i
iren [92.7K]

Answer:

the installation fee is $104.40

Step-by-step explanation:

8 0
1 year ago
2x-10/4=3x<br> −10<br> −1<br> 2<br> 11
evablogger [386]

Answer:

<h2>-1</h2>

Step-by-step explanation:

\dfrac{2x-10}{4}=3x\qquad\text{multiply both sides by 4}\\\\2x-10=12x\qquad\text{subtract}\ 2x\ \text{from both sides}\\\\-10=10x\qquad\text{divide both sides by 10}\\\\-1=x\to x=-1

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Russel wants to buy 3 identical gift cards. He wants to make sure his total cost is no more than $2 above or below $60. Which of
    10·1 answer
  • The probability that an individual is left-handed is 0.16. in a class of 10 students, what is the mean and standard deviation of
    11·1 answer
  • Help please. My teacher didn't give a clear explication on this topic.
    13·1 answer
  • Melissa has three different positive integers. She adds their reciprocals together and gets a sum of $1$. What is the product of
    15·2 answers
  • Ms.graves gave her class 12 minutes to read. Carrie read 5 1/2 pages in that time. At what rate, in oages per hour, did Carrie r
    6·1 answer
  • Chucky grabbed 121212 items in the grocery store that each had a different price and had a mean cost of about \$7.41$7.41dollar
    5·2 answers
  • Three friends went to the fair. Michelle ate three hot dogs, one pretzel, and two snow cones. She spent $25. Amanda ate two hot
    13·2 answers
  • Thirty-five fewer people came than the number expected what is the algebraic phrases?
    10·1 answer
  • When measuring distance 12 beads are approximately equat to 6 erasers. how many erasers are equal to 18 beads? How many beads ar
    7·1 answer
  • Write an explicit rule for the geometric sequence:
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!