Answer:
Store A offers the least amount for the sofa
Step-by-step explanation:
Cost of sofa =$500
For store A
Discount =20% off
The amount of the discount is
=20/100*500
=0.2*500
=$100
6.5% sales tax
The amount of tax is
=6.5/100*500
=0.065*500
=$32.5
Total cost of the sofa
=500-100+32.5
=400+32.5
=$432.5
For store B
Discount =30% off
The amount of the discount is
=30/100*500
=0.3*500
=$150
Shipping fee $85
Total cost of sofa
=500-150+85
=350+85
=$435
Answer:
Step-by-step explanation:
For each of the yp(x) we can deduce the characteristic polynomial of the differential equation
A.

B.

C.

D.

hope this helps!!
<span>It costs $9.75 per ticket for admission to the art museum
</span><span>Art museum tickets are more expensive than science museum tickets.
</span>
This is confirmed as I did the test.
In getting the average of all the measurement you give you need first to sum all the measurements and also make sure that you do it properly. Then divide the sum with the number of measurements. By calculating the answer is 10.288