answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoray [572]
2 years ago
12

Mr. Snow bought 90 grams of Christmas candy for each of his 14 grandchildren. How many total kilograms of candy did he buy?

Mathematics
1 answer:
nignag [31]2 years ago
7 0

Answer:

1.26 kg.

Step-by-step explanation:

We have been given that Mr. Snow bought 90 grams of Christmas candy for each of his 14 grandchildren. We are asked to find the amount of candy bought by Mr. Snow in kilograms.

First of all, we will find the amount of candy in grams by multiplying 90 grams by 14 as:

\text{Amount of candy bought in grams}=14\times 90

\text{Amount of candy bought in grams}=1260

We know that 1 kilogram is equal to 1000 grams. To convert 1260 grams into kg, we will divide 1260 by 1000 as:

\text{Amount of candy bought in kilograms}=\frac{1260}{1000}

\text{Amount of candy bought in kilograms}=1.26

Therefore, Mr. Snow bought 1.26 kilograms of candy.

You might be interested in
At a large conference of teachers from a variety of subjects, a random sample of 50 mathematics teachers attending the conferenc
melamori03 [73]

Answer:

C. All mathematics teachers who have taken one or more courses in statistics

5 0
2 years ago
2. ½ of a group of chickens tried to cross the road. Only ¾ of those chickens made it to the other side. What fraction of the or
ArbitrLikvidat [17]
Let me help you visualize this one.

Let's say we have 12 chickens.

OOOOOOOOOOOO

We divide this group in half (1/2 who tried to cross the road.)

OOOOOO

And here, we need to get 3/4 of the 6 left.

3/4 can be represented as 0.75 of 1.

6 times 0.75 equals to 4.5.

OOOOC (Woah, that chicken is split in half!)

What fraction is 4.5 of the original amount?

Well, that's for you to find out! Good luck in solving this question.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 12% sales tax on a $4.25 6-pack of soda?
Pachacha [2.7K]

Answer: $0.51

Step-by-step explanation:

12/100 of $4.25 = $0.51

Amount payable plus sales tax for a 6- pack of soda will now be $4.25 + $0.51 = $4.76

8 0
2 years ago
The picture below shows a box sliding down a ramp:
Gennadij [26K]

Answer:

AC=15.1\ ft

Step-by-step explanation:

we know that

In the right triangle ABC

The function sine of angle 68 degrees is equal to divide the opposite side SB by the hypotenuse AC

so

sin(68\°)=\frac{AB}{AC}

substitute the values and solve for AC

sin(68\°)=\frac{14}{AC}

AC=\frac{14}{sin(68\°)}

AC=15.1\ ft

4 0
2 years ago
The graph of which function is decreasing over the interval (–4, ∞)?
padilas [110]
I think second must b the answee
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The amounts that two partners invested in a new business are given in the table above. If the partners share the profits in the
    15·1 answer
  • Reactant A can participate in both of these reactions:
    5·2 answers
  • -4+(-3) help please thanks
    11·2 answers
  • Tammy earns $40,000 gross annual salary. In Tammy's jurisdiction there is a progressive tax system with rules as follows:
    12·2 answers
  • Person A buys 10 granola bars and 6 cups of yogurt for 518 Person B buys 5 granola bars and 4 cups of yogurt for $9.50. Find the
    12·1 answer
  • A sample of 75 information systems managers had an average hourly income of $40.75 with a standard deviation of $7.00. The 95% c
    14·1 answer
  • Tim installs 50 square feet of his floor in 45 minutes. At this rate, how long does it take him to install 495 square feet? (Ple
    5·2 answers
  • Which steps should you follow to write an equivalent ratio to find 120% of 700?
    15·2 answers
  • Mr. Duc asked Perry to set up 450 chairs in a large hall. Perry puts 20 chairs in each row. He has already set up 15 rows of cha
    15·2 answers
  • Dylan is comparing prices of yarn for a project. The prices and quantities from four stores are shown.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!