In ΔABC,
tanA = a/b
∴ a = b×tanA = 12×1/√3 = 6.928 ~ 6.93 m
Step-by-step explanation:
amount left for the money to reach $40
=40-3.75
=36.25
using a method of proportion,
If $4 : 1 hour,then
$36.25 : ?
if more, less divides.
= 36.25 / 4 ×1
=36.25/4
=9.0625 approximately 9 hours
9+9+9+9+9=45 I'm not sure if that's what they're asking for
Start with 90/240, then reduce the fraction
you can reduce by dividing each by 10 to get 9/24
reduce more from there, seeing that each number can be divided by 3
9/3 = 3
24/3 = 8
answer 3/8
So,
1. Type I profits $20
2. Type II profits $30
3. Type III profits $40
4. I/day < 100
5. Type I needs 5 hrs.
6. Type II needs 10 hrs.
7. Type III needs 15 hrs.
8. Total hrs. available: 2000 hrs.
Every +5 hrs. spent yields an extra $10.
If we use 500 hrs. to make 100 Type I stereos, we will profit $2000.
If we use 500 hrs. to make 50 Type II stereos, we will profit $1500.
If we use 495 hrs. to make 33 Type III stereos, we will profit $1320.
We should use the first 500 hrs. to make Type I stereos.
We should use the last 1500 hrs. to make Type II stereos.
$2000 + $4500 = x
$6500 = x
There must be 100 Type I stereos made along with 150 Type II stereos made.