Answer:
Interest rate of 11.84% is required to earn desired amount of $45,000 per year from an Investment of $380,000.
Explanation:
Amount of Investment = P = $380,000
Desired Return per month = A = $45,000
Number of Years = n = 10 years
Interest rate = ?
Use following formula to calculate Interest rate:
A = P x Interest rate
$45,000 = $380,000 x r
r = $45,000 / $380,000
r = 0.1184 = 11.84%
Answer:
The correct answer is letter "D": if all else fails, slow the spread of bad practice.
Explanation:
Evidence-based management is a critically thought-provoking approach to decision making. This practice has the following principles: treat your organization as an unfinished prototype; <em>no brag, just facts; see yourself and your organization as outsiders do; evidence‐based management is not just for senior executives; like everything else, you still need to sell evidenced‐based management; if all else fails, slow the spread of bad practices; and questioning what happens when people fail?
</em>
In front of a problematic situation, the "if all else fails, slow the spread of bad practices" is used when the consequence of an action is likely to be negative, but usually represents an order in the relationship of a principal-agent. The agent then carries out the necessary procedure as slowly as possible to prevent an unexpected reaction.
Answer:
Accounting costs $145,000
Implicit costs $75,000
Opportunity costs $220,000
Explanation:
What her accounting cost will be during the first year of operation.
Based on the information given we were told that the annual overhead costs and operating expenses amounted to the amount of $145,000 which means that the amount of $145,000 will be the ACCOUNTING COSTS
Her IMPLICIT COSTS will be the amount of $75,000 which is the amount she earn in her current job per year.
Her OPPORTUNITY COSTS be the addition of both her Her accounting cost and implicit costs
Hence,
Opportunity cost=$145,000+$75,000
Opportunity cost=$220,000
Answer:
the contractor should build 210 Carolina type homes and 60 Savannah type homes
Explanation:
you have to maximize the following equation: 80000C + 90000S
Where:
C = Carolina type homes
S = Savannah type homes
the constraints are:
160000C + 240000S ≤ 48000000
160C + 160S ≤ 43,200
C ≥ 0
S ≥ 0
using solver, the optimal solution is 210C + 60S = $22,200,000
10+5+5=20
25-20=5
She will be able to put five dollars aside for each week
There are four weeks in a month
He will get $20 in a month