Answer:
As you are starting at 45 years until 65 years, meaning you got only 20 years. So, the best investment options I recommend are,
- Certificate of Deposit
- Bonds
- Mutual Funds
Explanation:
First of all, in terms of investing, 20 year time span is NOT that beneficial or wise! Because as you know, to gain the true effect of compounding, it is always better to start early and go on for about 30 or 40 years, even 50! Google about "Warren Buffet"!
However, in this case, the 3 options mentioned above are much better. But I'm not saying others are bad.
Certificate of deposits, Bonds and Mutual funds are relatively less riskier and does not fluctuate much with the market.
Moreover, the interest yields are preferably higher.
Given that the interest rate remains relatively at a higher lever, these 3 options will pay of a decent contribution through compounding over the course of 20 years.
Answer:
A. Inelastic
B. a less than 10% increase in quantity supplied
Explanation:
A supply is inelastic when a percentage change in quantity supplied is less than percentage change in price.
A supply is inelastic if the price elascitiy is less than 1.
Answer:
Annual rate of inflation = [(215.9 - 210.2) / 210.2] * 100
Annual rate of inflation = 2.7%
Real income change = Nominal income change - inflation rate
Janice Real income change = 4% – 2.7%
Janice Real income change = 1.3%
This means Janice's real income did increase by 1.3%.
Jeff Real income change = 2% – 2.7%
Jeff Real income change = -0.7%
This means Jeff's real income did decrease by 0.7%.
Answer: disturbance handler; decisional; more through others.
Explanation:
As a new manager, Candace has had to learn a lot, and sometimes her job is more stressful than she expected. As a manager, she needs to fulfill many roles. Candace schedules employees for shifts at the front desk, in the dog play areas, and in the bathing and grooming rooms.
This is part of the disturbance handler role of management, which falls under the decisional component. To adapt to being a manager, Candace has had to get things done by working more through others.
Answer:
James, Inc.
The financial break-even point in:
Sales unit = 8,322
Sales dollars = $724,014
Explanation:
a) Data and Calculations:
Cost of machine purchased = $594,000
Estimated economic life = 6 years
Salvage value = $0
Sales price per pair of shoes = $87
Variable cost per pair of shoes = 37
Contribution margin per pair = $50
Discounted contribution = $50 * 0.909 = $45.45
After-tax contribution = $35.45 ($45.45 * 0.78)
After-tax contribution margin ratio = $35.45/$87 * 100 = 41%
Fixed cost per year = $295,000
Corporate tax rate = 22%
Discount rate = 10%
Break-even point = Fixed cost/After-tax contribution
= $295,000/$35.45
= 8,322 units
= $724,014 ($87 * 8,322)