Answer:
Part A
Cost of Goods Sold reported in the company's year-end income statement is $11000000
Part B
Merchandise Inventory reported in the company's year-end balance sheet is $84000000
Part C
The balance of the Cost of Goods Sold account Immediately prior to recording inventory shrinkage is $ 10000000
The balance of the Merchandise Inventory account Immediately prior to recording inventory shrinkage is $85000000
Explanation:
Cost of Goods Sold
Ranns Supply use the perpetual inventory system. This means that cost of goods sold is calculated after every sale agreement.
In this case Cost of Sales figure reported at company`s year end can be calculated using missing figure approach in the Income Statement
Calculation of the Cost of Sales figure is as follows:
Net Sales $2600000 - Gross Profit $15000000 = $1100000
Merchandise
The merchandise account records assets of inventory in hand during the year.
The Merchandise used during the year should match with the cost of sales figure.But if the figure is lower than the cost of sales figure, then inventory was written down to its replacement value in terms of IAS 2.
Calculation of Merchandise in Hand is as follows:
Purchase of Merchandise $9500000 - Shrinkage During the year $10000000 - Write down of Inventory $1000000 = $ 84000000
Answer:
B. $1,015,500 on Marc ; $756,500 for Estella
Explanation:
Marc has current salary of $110,000 with which he runs the household expenses. If Marc dies then there should be more insurance coverage because he is the only person who earns in the house. Estella is a house wife and insurance coverage for her is lower than Marc because he will still be able to continue his earning.
Answer:
Depreciation and amortization = $10,500,000
Explanation:
EBT = Net Income / (1 - Tax rate)
EBT = 2,600,000 / (1 - 0.35)
EBT = $4,000,000
EBIT = EBT + Interest
EBIT = $4,000,000 + $2,000,000
EBIT = $6,000,000
EBIT = EBITDA - Depreciation and amortization
$16,500,000 = $6,000,000 - Depreciation and amortization
Depreciation and amortization = $16,500,000 - $6,000,000
Depreciation and amortization = $10,500,000
Answer:
0987654 im
Explanation:
just doing this for points
Answer:
a) A gain is subtracted from net income.
d) An increase in operating current assets is subtracted from net income.
e) A decrease in operating current liabilities is subtracted from net income.
Explanation:
Operating activities: It involves those transactions that affect the after-net income working capital. It would subtract the rise in current assets and a decrease in current liabilities while add a decrease in current assets and an increase in current liabilities.
It would modify those changes in working capital. For addition, the depreciation costs are added to the net income and the loss on the sale of assets is applied, while the gain on the sale of assets is excluded
So, the following options are used-
a) A gain is subtracted from net income.
d) An increase in operating current assets is subtracted from net income.
e) A decrease in operating current liabilities is subtracted from net income.