Answer:
The percentage of employees with 8 or more years at the company that reported that email is their preferred method of communication is 30.48%. I suppose there was a small typing mistake in option B.
Step-by-step explanation:
The proportion is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
The percentage is the proportion multiplied by 100.
In this question:
210 employees with 8 of more year.
Of those, 64 have the email as their preferred method of communication.
64/210 = 0.3048
0.3048*100 = 30.48%
The percentage of employees with 8 or more years at the company that reported that email is their preferred method of communication is 30.48%. I suppose there was a small typing mistake in option B.
Answer:
13
Step-by-step explanation:
The GCF of 36, 48, and 72 is 12 so there will be 36 / 12 = 3 stacks of English books, 48 / 12 = 4 stacks of science books and 72 / 12 = 6 stacks of math books for a total of 3 + 4 + 6 = 13 stacks.
Answer:
23 people.
Step-by-step explanation:
T=125 + 5.25p
p=23
She'd spend a total of 245.75.
Answer:
20in^2
Step-by-step explanation:
Since you multiply the original area of the triangle by the scale factor to get the new area, you can find the original area (before dilation) by dividing the dilated triangle's area by the scale factor. Since 100 is the area of the dilated triangle, and 5 is your scale factor, you do 100/5 to get the area of the triangle before it was dilated.