The final part of the question is asking;
How much did all (99.7%) of the students spend on textbooks in a semester
Answer:
almost all (99.7%) of the students spent between $165 and $315 on textbooks in a semester.
Step-by-step explanation:
The standard deviation rule describes to us that for distributions that have the normal shape, approximately 99.7% of the observations fall within 3 standard deviations of the mean.
In this question, we are given that; Mean = 240 and Standard deviation= 25
So, 3 standard deviation below the mean = Mean - 3(standard deviation)
= 240 - (3 × 25)
= 240 - 75 = 165
Now, 3 standard deviation above the mean = Mean + 3 standard deviation = 240 + (3 × 25)
= 240 + 75 = 315
So, almost all (99.7%) of the students spent between $165 and $315 on textbooks in a semester.
The numbers 5, 12 and 13 can be used to correctly identify the sides of a right triangle, and this can be proven by using the Pythagorean Theorem.
5² + 12² = 13²
25 + 144 = 169
169 = 169
5 and 12 are the legs, and 13 is the hypotenuse. Hopefully this is what the question is asking. :)
-3x-2.5=y would be an equivalent to that equation
After the 25% discount the vase would cost $18.00
Answer:
27.385 cm longer would we expect Mike's arm span to be than George's.
Step-by-step explanation:
We have to find how many centimeters longer would we expect Mike's arm span to be than George's using the equation:
y= 4.5x + 0.977 x
where y= arm span
and x= height
Given:
Mike's height=x = 175 cm
so Mike's arm span= y= 4.5 x + 0.977 x
= 4.5* (175) + 0.977* (175)
= 787.5 + 170.975
= 958.475 cm
George's height = x = 170 cm
so George's arm span= y= 4.5 x + 0.977 x
= 4.5* (170) + 0.977* (170)
= 765 + 166.09
= 931.09 cm
Mike's arm span longer than George's = Mike's arm span - George's arm span
= 958.475 - 931.09
= 27.385 cm.