answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madreJ [45]
1 year ago
11

Corporation began with retained earnings of million. Revenues during the year were ​million, and expenses totaled million. decla

red dividends of million. What was the​ company's ending balance of retained​ earnings? To answer this​ question, prepare ​'s statement of retained earnings for the year ended December​ 31, ​, complete with its proper heading.
Business
1 answer:
lakkis [162]1 year ago
8 0

Complete Question:

Cell One Corporation began 2018 with retained earnings of $ 260 million. Revenues during the year were $ 520 ​million, and expenses totaled $ 340 million. Cell One declared dividends of $ 61 million. What was the​ company's ending balance of retained​ earnings? To answer this​ question, prepare Cell One​'s statement of retained earnings for the year ended December​ 31, 2018​, complete with its proper heading.

Answer:

Cell Corporation

Statement of Retained Earnings for the year ended December 31, 2018:

                                                      $'million

Retained Earnings, Dec. 31, 2017   260

Net Income                                       180

Dividends                                          (61)

Retained Earnings, Dec. 31, 2018   379

Explanation:

a) Data and Calculations:

Beginning Retained Earnings = $260 million

Revenues during the year were $ 520 ​million

Expenses totaled                          $ 340 million

Net Income (Revenue - Expenses) $180 million

Cell One declared dividends of $ 61 million

b) Cell Corporation's Retained Earnings for the year ended December 31, 2018 is the difference between the beginning retained earnings, net income, and the amount of dividend declared during the current year.  This figure gives the amount of equity that has been retained for growing the business, which is an important internal source of corporate funding.

You might be interested in
Soda bubbles corporation makes and sells soft drinks. talia buys and drinks a soda beverage, which proves defective and injures
lubasha [3.4K]
Your answer should be A
7 0
1 year ago
A dozen eggs cost $0.88 in january 1980 and $2.11 in january 2015.
Lera25 [3.4K]
Initial price = $0.88 (Jan. 1980)
Final price = $2.11 (Jan. 2015)

Change in price = $2.11 - $0.88 = $1.23
Percentage rise in price = 100(1.23/0.88) = 139.8% ≈ 140%
The average yearly rise in price = 139.8/(2015-1980) ≈ 4%

Answer:
Total percent rise in price = 140%
Average yearly rise in price = 4%
6 0
1 year ago
Grizzly Company had Retained Earnings at December 31, 2018 of $300,000. During 2019, the company had revenucs of $600,000 and ex
scZoUnD [109]

Answer:

b. $358,500

Explanation:

Given;

Retained Earnings at December 31, 2018 = $300,000

In 2019,

Revenue = $600,000

Expenses = $525,000

Declared and paid dividends = $16,500

Retained earnings on the balance sheet as of December 31, 2019

= $300,000 + $600,000 - $525,000 - $16,500

= $358,500

The right option is b. $358,500

3 0
2 years ago
What register task requires the sales associate to inspect the item before accepting it? A. Applying a discount B. Processing a
LUCKY_DIMON [66]

I am thinking its most likely A.

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Causwell Company began 2018 with 11,000 units of inventory on hand. The cost of each unit was $4.00. During 2018 an additional 3
Kaylis [27]

Answer and Explanation:

For computing the cost of goods sold under two method first we have to determine the cost per unit which is shown below:

The average cost per unit is

= $108,750 ÷ 25,000 units

= $4.35

Now the cost per unit is

Total cost (11,000 units + 35,000 units) × $4.35   $200,100

Beginning units (11,000 units × $4) $44,000

The Remaining cost for 35000 units ($200,100 - $44,000)  $156,100

Divide by  Purchase cost per unit of 35000 units   $4.46

Now the cost of goods sold are as follows

1. Under the FIFO method

Beginning        11,000 × $4.00  $44,000  

Purchased        14,000 × $4.46  $62,440  

Total         25,000           $1,06,440

2. Under the LIFO method

Purchased        25,000 × $4.46  $1,11,500

4 0
2 years ago
Other questions:
  • If $1,000,000 of 9% bonds are issued at 102 3/4, the amount of cash received from the sale is
    9·1 answer
  • Staley Inc. reported the following data:Net income $396,200Depreciation expense 61,250Loss on disposal of equipment 27,600Increa
    12·1 answer
  • Shelby is considering whether to drop a product line from her business. Some administrative costs are being allocated to the pro
    8·1 answer
  • Rashid wants to raise awareness of his brand and build campaigns focused on branded terms. He does not have much time to devote
    7·1 answer
  • Two alternative projects are under consideration: Project A Project B Revenues: $360,000 - 280,000 Variable costs: 210,000 - 180
    7·1 answer
  • Gleason sells a single product at $14 per unit. The firm's most recent income statement revealed unit sales of 80,000, variable
    14·1 answer
  • homework Gamma Inc. bought new office furniture in the year 2002. The purchase cost was 57,617 dollars and in addition it had to
    10·1 answer
  • Interest During Construction Dexter Construction Corporation is building a student condominium complex; it started construction
    11·1 answer
  • The Swiss Clock Shop manufactures clocks on a highly automated assembly line. Its costing system uses two cost categories, direc
    10·1 answer
  • Myriad Solutions, Inc. issued 10% bonds, dated January 1, with a face amount of $320 million on January 1, 2021, for $283,294,72
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!