This is the concept of algebra, the revenue of the smart phone sells is given by:
revenue=cost+profit
cost of producing an phone is:
C(x)=2x+35
Profit is given by the function:
P(x)=-x^2+120x-435
Thus the revenue will be:
R(x)=-x^2+120x-435+2x+35
R(x)=-x^2+122x-400
The answer is A
Answer:
The correct way to complete the sentences is as follows:
As Jimmy sells more hot dogs, his profit will increase.
Jimmy sells the hot dogs for $1 each.
Jimmy needs to sell 8 hot dogs to recover the money he invested.
If Jimmy sells 15 hot dogs, he will make $7 in profit.
To make $12 in profit, Jimmy would have to sell 20 hot dogs.
Answer:
Pool 1 will be drained out just over a minute before pool 2.
Step-by-step explanation:
Pool 1
3700/31 = 119.35minutes
Pool 2
4228/42 = 100.67minutes
Pool 1 will be drained out just over a minute before pool 2
Answer:
Standard deviation 46.3
Step-by-step explanation:
A 28% of the distribution is equivalent to a z score of -0.5828, you can use a z table to find that.
Z score is calculated as follows:

x is the number being evaluated
μ is the mean
σ is the standard deviation
And it is used to calculate how many standard deviations you are from the mean of the sample.
Replacing with the known information you can calculate the standard deviation:

Hi there
The formula of compound interest is
A=p (1+r/k)^kn
A future value?
P present value 12300
R interest rate 0.052
K compounded quarterly 4
N time 1 year
So
A=12,300×(1+0.052÷4)^(4×1)
A=12,952.18
Good luck!