Answer:19.74 gallons of the gas in the tank is wasted.
Step-by-step explanation:
Since the efficiency of the gas engine is 6%, wastage is #= 100 - 6 = 94%.
Therefore wastage = 94% x 21=94 x21/100=19.74 gallons
2x + 100 = 5x + 55
3x = 45
x = 15
2(15) + 100 = 130
180-130 = 50
so angle 2 is 50 degrees
If you mean 8x-(12x^2+5x) then the answer would be -12x^2+3x
Answer: He cannot see a ship that is 4.5 miles away.
Step-by-step explanation:
Since we have given that

Here, h is the eye level above the water
d is the distance away.
If h = 12 feet
We will get :

Hence, it is 10.39 feet away when eye level is 12 feet above the water.
Therefore , he cannot see a ship that is 4.5 miles away.