Answer:
36c^3m^3x^2
Step-by-step explanation:
- you first multiply 3 cm by 4 cm by 3 cm to get 36 cm.
- its mass in air and its effective mass when submerged in water (density = 1 gram per cubic centimeter).
- 1.0 g/cm3
- then you get the answer 36c^3m^3x^2
Answer:
8% out of 175 = ( 8 ÷ 100 ) × 175 = 14
175 cm - 14 = 161 cm
...............
Answer:
87.5%
Step-by-step explanation:
It decreased by 16 - 2 or 14, and since he wrote 16 tickets last week, the answer is 14/16 in percent form, or 7/8 = 87.5%.