Answer:
V(t) = 25000 * (0.815)^t
The depreciation from year 3 to year 4 was $2503.71
Step-by-step explanation:
We can model V(t) as an exponencial function:
V(t) = Vo * (1+r)^t
Where Vo is the inicial value of the car, r is the depreciation rate and t is the amount of years.
We have that Vo = 25000, r = -18.5% = -0.185, so:
V(t) = 25000 * (1-0.185)^t
V(t) = 25000 * (0.815)^t
In year 3, we have:
V(3) = 25000 * (0.815)^3 = 13533.58
In year 4, we have:
V(4) = 25000 * (0.815)^4 = 11029.87
The depreciation from year 3 to year 4 was:
V(3) - V(4) = 13533.58 - 11029.87 = $2503.71
Answer:
Step-by-step explanation:
Answer: B.
Step-by-step explanation: TVM Solver Equation:
N = 216 (12 x 18 years)
I% = 3.5
PV = 0
PMT = - $350
FV = 105,106.7593
P / Y = 12 (months)
C / Y = 12
PMT: END
Answer:
Step-by-step explanation: your friend would get 17$
and you would get 21.25
hope this helpsss ;))))