Answer:
B. Geometric sequence.

Step-by-step explanation:
We have been given that Wanahton purified a portion of water with 900 grams of contaminants. Each hour, a third of the contaminants was filtered out.
The amount of contaminants remaining after each hour would be 2/3 of the previous hour amount as 1/3 of contaminants was filtered.
Since amount is not constant, therefore, the sequence would be geometric.
We know that explicit formula for geometric sequence is in form
, where,
a = First term,
r = Common ratio.
For our given scenario
and
, so our required formula would be:

Therefore, an explicit formula for the given geometric sequence would be
.
Number of employees outside of company=40-29=11
we can calculate the percent decrease in staff by the rule of 3
40 employees-----------------100%
11 employees---------------- x
x=(11 employees*100%) / 40 employees=27.5%
The percent decrease in staff was: 27.5%
Answer:
The standard error is 0.02849
Step-by-step explanation:
<u>Explanation:</u>-
given data is 42% of primary case doctors think their patients receive un-necessary medical care.
That is The proportion 'p' = 42% = 0.42
Given sample size is n =300
The standard error of the sampling distribution of the sample proportion is


use calculator on simplification , we get
standard error = 0.02849
Answer:
- 8
Step-by-step explanation:
Given
(3x² - 5)(4 + 4x²)
Each term in the second factor is multiplied by each term in the first factor, that is
3x²(4 + 4x²) - 5 (4 + 4x²) ← distribute both parenthesis
= 12x² + 12
- 20 - 20x² ← collect like terms
= 12
- 8x² - 20
The coefficient of the x² term is - 8
The velocity of the bus is:
velocity (bus) = 36 miles / 40 min
velocity (bus) = 0.9 miles / min
Since the car is 1.5 times faster, so the velocity of the
car is:
velocity (car) = 1.5 * 0.9 miles / min
velocity (car) = 1.35 miles / min
At the meeting point, the sum of the distance is equal to
36 miles. Therefore:
1.35 t + 0.9 t = 36
2.25 t = 36
t = 16 min
So they will meet after 16 minutes.