Answer: 300ft
Step-by-step explanation:
Table is attached below
From the table we can see that the Lemon cost is equal to 35% of the expenses
Let the expense be x, Lemons cost is 70
Lemon cost = 35% * x
70 = 35% * x ( 35% =
= 0.35)
70 = 0.35 * x
x = 
x= 200, Expense = $200
Given : Profit percentage is 15%=
= 0.15
Profit = profit percentage * Expense
Profit = 0.15 * 200 = 30
So profit = $30
Answer: Long -term capital gain
Step-by-step explanation:
Serena is single, so based on the Taxpayer Relief Act of 1997, she would pay no capital gains tax on the first $250,000 gain.
Therefore, $300,000 - $250,000 = $50,000
<em>The remaining $50,000 gain is taxable because of her being single and it has been her principal residence for three years.</em>