Answer:
perimeter of circle=2πr
16=2πr
r=16/2π=8/πcm
now.
area of circle=πr²=π(8/π)²=π×64/π²=64/(22/7)=64×7/22=20.36cm²
So the questions ask to write an equations that shows how much money will be donated and then solve. So let Y be the amount of money and X will be the number of people attending. So the equation would be y=(10-5.5)X so the answer would be Y=2250. I hope you are satisfied with my answer and feel free to ask for more
Answer:
0.38% probability that the sample contains exactly two defective parts.
Step-by-step explanation:
For each part, there are only two possible outcomes. Either it is defective, or it is not. The probabilities for each part being defective are independent from each other. So we use the binomial probability distribution to solve this problem.
Binomial probability distribution
The binomial probability is the probability of exactly x successes on n repeated trials, and X can only have two outcomes.

In which
is the number of different combinations of x objects from a set of n elements, given by the following formula.

And p is the probability of X happening.
In this problem we have that:

What is the probability that the sample contains exactly two defective parts?
This is 


0.38% probability that the sample contains exactly two defective parts.
<span>the question is 3 variable equation solution
the three equation will be
5x+4y+7z=152
3x+2y+5z=92
2x+2y+4z=74
solving by elimination we get
x=11,y=12,z=7</span>
The answer is 2b+2 hope this will help