answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastasy [175]
1 year ago
6

Sheleah and her family are planning a trip from Los Angeles, California to Melbourne, Australia. While booking her family's plan

e tickets, she notices on the itinerary that the airline is offering a sixteen hour straight flight from Los Angeles to Melbourne on a Boeing 747-8 Intercontinental Jet. In an effort to learn more about the capabilities of the Jet, Sheleah does a little research and stumbles upon the following graph and facts about the Jet's gasoline consumption.
The Boeing 747-8 Intercontinental Jet can carry approximately 422,000 gallons of gasoline, making it possible for the jet to travel 14,430 kilometers before needing to refuel.
Use a linear model to predict the amount of gasoline that is present on the Jet after it has been in flight for 18 hours without stopping to refuel. In two or more complete sentences, explain your answer.

Mathematics
1 answer:
Shkiper50 [21]1 year ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

According to the graph, the amount of gasoline after 16 hours is 0 gallons. ⇒ Jet has to land to refuel after 15 hours of flying.

You might be interested in
A football team loses 2 yards every 5 minutes. How many yards did the team lose after 15 minutes?​
Ksju [112]

Answer: 6

Step-by-step explanation: if they lose yards every 5 minutes you add 2 yards for every five minutes 5 times 3 = 15 3 times 2 = 6

8 0
2 years ago
3.5 hours:$10 1/2 hour:$1.25. What is the unit rate in dollars per hour for each company?
Rasek [7]

One company wants $10 per 3.5 hours, so they want 10 / 3.5 ≈ 2,86 dollars per hour (after rounding to the closest hundreths).

Second company wants $1.25 per half an hour, so they want 2 * 1,25 = 2,50 dollars per hour.

The unit rate is 2,86:2,50

7 0
1 year ago
The bacteria in a Petri dish culture are self-duplicating at a rapid pace.
tester [92]

Answer:

66.44 Minutes

Step-by-step explanation:

The number of Bacteria, B(t) at any time t(in minutes) is given by the function:

B(t)=100\cdot 2^{t/10}

We want to determine the time(in minutes) for the culture to achieve 10,000 bacteria.

Therefore:

10000=100\cdot 2^{t/10}

Divide both sides by 100

100=2^{t/10}\\$Change to logarithm form\\Log_{2}100=t/10\\\dfrac{Log 100}{Log 2}= \dfrac{t}{10}\\t=10*\dfrac{Log 100}{Log 2}\\t=66.44 $ minutes (correct to the nearest hundredth)

8 0
1 year ago
In 2001 , a youth clubs total income was £1000 the club spent 60% of its total income on renting a hall it further spent £250 on
never [62]

Answer:

12:5

Step-by-step explanation:

To calculate the ratio, we must first find the values of the two expenditures. The amount spent on renting a hall was 60% of £1000. To represent percentages in decimals, we can simply divide the percentage by 100, resulting in 0.6 here. We can then multiply this value by 1000 to get the amount spent on renting a hall, which comes out to £600

The ratio is then 600 : 250,  60 : 25 (divide both sides by 10) , or 12:5 (divide both sides by another 5)

5 0
1 year ago
Martin used a coordinate plane to design the garden shown. Each unit on the grid represents 10 yards.
KIM [24]
Plz help me I have save Q I put 30 years
3 0
1 year ago
Other questions:
  • Calendar: discount, 75%, sale price, $2.25, find the orignal sale price
    8·2 answers
  • Layla is using her compass and straightedge to complete a construction of a polygon inscribed in a circle. Which polygon is she
    15·1 answer
  • One tray of granola bars cut into 4 equal size pieces. A second tray was cut into 12 equal size pieces, and a third was cut into
    11·2 answers
  • A mattress store sold 1,330 mattresses in one year. If 30% of the mattresses sold were king size mattresses, how many king size
    8·2 answers
  • BRAINILEST!!!Mikel is determining if the two triangles below could be similar based on their side lengths.
    6·2 answers
  • Babu has 540 cakes. He wants to distribute them equally to some persons. If the number of cakes given to each person is equal to
    9·1 answer
  • You have a function that takes in an X value and produces a Y value. The Y value equals 24 times the X value, plus 4?More. What'
    9·2 answers
  • Which pair or pairs of polygons are congruent? A. 3 and 4 B. 1 and 3 C. 1, 3, and 4 D. 2, 3, and 4 E. 1, 2, 3, and 4
    14·2 answers
  • A sample of 2,000 licensed drivers revealed the following number of speeding violations. Number of Violations Number of Drivers
    5·1 answer
  • An airplane's fuel tank is being filled with fuel at the rate of 150 gallons per minute. Which graph best represents y, the numb
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!