Answer:
The appropriate solution is "$2.91". A further explanation is given below.
Explanation:
Seems that the given question is incomplete. Below is the attachment of the full problem.
According to the question,
Common dividend,
= 509.83
Shares outstanding,
= 175
Now,
The dividend per share will be:
= 
On substituting the values, we get
= 
= 
or,
= 
The question is reproduced in the table below for clarity
Oven Contribution
Hours Required Margin Per Unit
Muffins 0.2 $4
Coffee Cakes 0.3 $5
Answer:
Total contribution margin = $ 60,000.00
Explanation:
<em>When a business is faced with a problem of shortage of a resource which can be used to produced more than one product type, to maximize the use of the resource , the business should allocate it for production purpose in such a way that it maximizes the contribution per unit of the scare resource.</em>
Therefore Crane Company should alocate the oven hours to maximise the contribution per unit of oven hour. This is done as follows:
Step 1
<em>Calculate he contribution per oven hour and rank the product</em>
cont/hr ranking
Muffin $4/0.2 hour = 20 <em> 1st</em>
Coffee cakes $5/0.3 hour= 16.67 2nd
<em>Because Muffin generates the highest contribution per hour of Oven, Crane should allocate all the resource to it</em>
Step 2
<em>Calculate the Total contribution from the production of Muffin</em>
Total contribution margin = 20 per her × 3000
= $ 60,000.00
Answer: b) The total amount debited must equal the total amount credited
Explanation:
Journal entries on the debit side must always equal entries on the credit side. This is to fulfil the Accounting requirement of Double Entry where every entry in the books must have an equal and corresponding entry as well.
There can be multiple accounts represented in the journal entry but the amount on the credit side needs to balance with the amount on the debit side.
For example, a good to sold to Hillary by Trump for $30. Trump gives Hillary a discount of 10%. Trump will record that entry as,
DR Cash $27
DR Sales Discount $3
CR Accounts Receivable $30
Notice that the Debit side has 2 accounts but they still add up to the $30 on the Credit side.
Answer:
Total variable cost if 4 units were produced
= $33.75 x 4 units = $135
Total fixed cost = Total cost - Total variable cost
Total fixed cost = $175 -$135
Total fixed cost = $40
Average fixed cost = Total fixed cost/No of units
Average fixed cost = $40/10 units
Average fixed cost = $4
The correct answer is B
Explanation:
In this case, we need to calculate the total variable cost on the ground that 4 units were produced. Then, we will determine the total fixed cost by deducting the total variable cost from total cost. Finally, we will divide the total fixed cost by 10 units in order to obtain the average fixed cost.
Answer:
Interest rate of 11.84% is required to earn desired amount of $45,000 per year from an Investment of $380,000.
Explanation:
Amount of Investment = P = $380,000
Desired Return per month = A = $45,000
Number of Years = n = 10 years
Interest rate = ?
Use following formula to calculate Interest rate:
A = P x Interest rate
$45,000 = $380,000 x r
r = $45,000 / $380,000
r = 0.1184 = 11.84%