The average price of such a house is
(97.86/ft²)×(1400 ft²) = 97.86×1400 = 137,004
Answer:
40 * x - 600 = 0
Step-by-step explanation:
The first thing is to identify the variable (x) of the equation and they will be the number of days that Leilah will take to read her flashcards. Now if you need to study 600 out of 2400, it is because you have read 1800. Therefore we have to:
2400 - 1800 = 40 * x
rearranging
40 * x - 600 = 0
The above would be the equation of the situation
Answer:
It goes 18 cm every second:
18 x 4 = 72 cm
The bridge is 72 cm long.
Hope this helps!
Since the range of the scores given was between 300 and 700 (which is 2 standard deviations below and above the mean), the probability that a randomly selected student's math score - as based on the empirical rule of statistics - is 95%. In decimal form, it is .95.