Answer:
112°
Step-by-step explanation:
Given that the diagonals of trapezoid RSTU are congruent, it is an Isosceles Trapezoid.
One of the properties of an Isosceles Trapezoid is that the base angles are equal.
Therefore if the measure of angle S=112°, the measure of Angle U will also be 112°.
Answer: zero
Step-by-step explanation:
Since, in the military clock 24 is the greatest number which has been made up of the first two digits on the clock.
So, there is no number greater than 24 which has been made up of the first two digits on the clock.
The total number made up of the first two digits on the clock.=24
Therefore, the probability that the number made up of the first two digits on the clock is greater than 24 =
Hence, probability that the number made up of the first two digits on the clock is greater than 24 is zero.
Initial repair cost = $1200
Gratuity = 15% of the initial repair cost
= 15% of 1200

= 15 × 12
= 180
Hence, the gratuity for the service is $180.
1.Design a number line containing five (5) points
For this case what you should do is place a line with five points.
You can think of one of the axes of the Cartesian plane, for example, the x-axis. We place five separate points in that line the same distance.
line: 0 1 2 3 4 5
a. Round off the total population to the nearest hundred thousand people
nearest hundred thousand means
100,000
Then rounding off we have:
10,160,555
hundred thousand: 10,161,000
b. Round off Benin's area in square miles to the nearest thousand.
nearest thousand means
1,000
Then rounding off we have:
43,475
thousand: 44,000
Round off the number of miles of surfaced roads to the nearest ten. nearest ten means
10
Then rounding off we have:
870
ten: 870
d. Round off the number of people who live in rural areas to the nearest million
nearest million means
1,000,000
Then rounding off we have:
3,657,790
million: 4,000,000
9514 1404 393
Answer:
∛(2500π)√37 m² ≈ 120.911 m²
Step-by-step explanation:
If the height is 3 times the diameter, it is 6 times the radius. Then the volume is ...
V = 1/3πr²h
V = 1/3πr²(6r) = 2πr³
For a volume of 100 m³, the radius is ...
100 m³ = 2πr³
r = ∛(50/π) m
The lateral area of the cone is computed from the slant height. For this cone, the slant height is found using the Pythagorean theorem:
s² = r² +(6r)² = 37r²
s = r√37
Then the lateral area is ...
LA = πrs
LA = π(∛(50/π) m)(∛(50/π) m)√37
LA = ∛(2500π)√37 m² ≈ 120.911 m²