The question is missing the figure. So, the figure is attached below.
Answer:
C. 350 m
Step-by-step explanation:
Given:
Scale is given as:
1 unit : 25 meters
This means that 1 unit on the grid is equivalent to 25 meters in actual.
Now, from the figure, the horizontal distance across the park is 14 units.
1 unit = 25 meter
Now, we can find the actual distance using unitary method and thus multiplying 25 and 14 to get the actual distance across the park horizontally.
∴ 14 units =
meters.
Therefore, the horizontal distance across the park is 350 m in actual.
So, the correct option is option C.
Answer:
A ) i) X control chart : upper limit = 50.475, lower limit = 49.825
ii) R control chart : upper limit = 1.191, lower limit = 0
Step-by-step explanation:
A) Finding the control limits
grand sample mean = 1253.75 / 25 = 50.15
mean range = 14.08 / 25 = 0.5632
Based on X control CHART
The upper control limit ( UCL ) =
grand sample mean + A2* mean range ) = 50.15 + 0.577(0.5632) = 50.475
The lower control limit (LCL)=
grand sample mean - A2 * mean range = 50.15 - 0.577(0.5632) = 49.825
Based on R control charts
The upper limit = D4 * mean range = 2.114 * 0.5632 = 1.191
The lower control limit = D3 * mean range = 0 * 0.5632 = 0
B) estimate the process mean and standard deviation
estimated process mean = 50.15 = grand sample mean
standard deviation = mean range / d2 = 0.5632 / 2.326 = 0.2421
note d2 is obtained from control table
Assuming that am supposed to calculate the the mean absolute deviation of
1,2,3,4,5,6,7
mean absolute deviation is calculated by first calculating the mean;
(1+2+3+4+5+6+7) =28/7
= 4
Then, find the absolute value (the difference between each value in the data and the mean) (x-μ)
= -3,-2,-1,0,1,2,3
Absolute values= 3,2,1,0,1,2,3
Then we find the mean of the values,
3+2+1+0+1+2+3 = 12
= 12/7
= 1.7143
Therefore, the mean is 4, and the Mean absolute deviation is 1.7143
Answer:
the answer is in the attached image below
Step-by-step explanation: