Answer:
Q=486.49 KJ/kg
Explanation:
Given that
V= 0.2 m³
At initial condition
P= 2 MPa
T=320 °C
Final condition
P= 2 MPa
T=540°C
From steam table
At P= 2 MPa and T=320 °C
h₁=3070.15 KJ/kg
At P= 2 MPa and T=540°C
h₂=3556.64 KJ/kg
So the heat transfer ,Q=h₂ - h₁
Q= 3556.64 - 3070.15 KJ/kg
Q=486.49 KJ/kg
Yes i is the time of the day you get to frost the moon and back and then you can come over and then go to hang out with me me and then go to hang out
Answer:
The time taken will be "1 hour 51 min". The further explanation is given below.
Explanation:
The given values are:
Number of required layers:
= 
= 
Diameter (d):
= 1.25 mm
Velocity (v):
= 40 mm/s
Now,
The area of one layer will be:
= 
= 
The area covered every \second will be:
= 
= 
= 
The time required to deposit one layer will be:
= 
= 
The time required for one layer will be:
= 
∴ Total times required for one layer will be:
= 
= 
So,
Number of layers = 152
Therefore,
Total time will be:
= 
= 
= 
Answer:
See Explaination
Explanation:
//Function
long loop (long x, long n)
{
//Declare a variable named result and initialize it to zero
long result = 0;
//Declare a variable named mask
long mask;
//For loop
for(mask = 1; mask != 0; mask = mask << (n & 0xFF))
{
//Calculate
result | = (x&mask);
}
//Return result
return result;
}