Answer:
Q=0.95 W/m
Explanation:
Given that
Outer diameter = 0.3 m
Thermal conductivity of material

So the mean conductivity





So heat conduction through cylinder


Q=0.95 W/m
Answer:
maximum acceleration is 1.746 m/s²
Explanation:
given data
= (α) - (β) ×(u(t))
speed = rest to 50 mi/h = 22.352 m/s
time = 12.8 sec
speed = rest to 65 mi/h = 29.05 m/s
time = 19.8 sec
solution
we get here maximum acceleration of vehicle that is
maximum acceleration =
maximum acceleration =
...............1
put here value
maximum acceleration =
maximum acceleration = 1.746 m/s²
and for another vehicle
maximum acceleration =
maximum acceleration = 1.46 m/s²
so here maximum acceleration is 1.746 m/s²
Answer:
time is 17.43 min
Explanation:
given data
initial diameter = 5 m
velocity = 3 m/s
final diameter = 17 m
solution
we will apply here change in change in volume equation that is express as
ΔV =
.............1
here ΔV is change in volume and rf is final radius and ri is initial radius
ΔV =
ΔV = 2507 m³
so
Q = velocity × Area
Q = 3 × π ×(0.5)² = 2.356 m³/s
and
change in time is express as
Δt =
Δt =
Δt = 1046 sec
so change in time is 17.43 min
Question:
The following tabulated data were gathered from a series of Charpy impact tests on a commercial low-carbon steel alloy.
Temperature(∘C)50403020100-10-20-30-40Impact energy (J)76767158382314951.5
(a) Plot the data as impact energy versus temperature.
(b) Determine a ductile-to-brittle transition temperature as the temperature corresponding to the average of the maximum and minimum impact energies.
(c) Determine a ductile-to-brittle transition temperature as the temperature at which the impact energy is 20 J.
Answer:
a) see the attached graph
b) max E = 76 and Min E =1.53 average = 77.5/2 = 38.75 J
this corresponds to about 10° C
c ) at E = 20 J temperature is about -2°C