Answer:
Explanation:
Mean temperature is given by

Tmean = (Ti + T∞)/2

Tmean = 107.5⁰C
Tmean = 107.5 + 273 = 380.5K
Properties of air at mean temperature
v = 24.2689 × 10⁻⁶m²/s
α = 35.024 × 10⁻⁶m²/s
= 221.6 × 10⁻⁷N.s/m²
= 0.0323 W/m.K
Cp = 1012 J/kg.K
Pr = v/α = 24.2689 × 10⁻⁶/35.024 × 10⁻⁶
= 0.693
Reynold's number, Re
Pv = 4m/πD²
where Re = (Pv * D)/
Substituting for Pv
Re = 4m/(πD
)
= (4 x 0.003)/( π × 6 ×10⁻³ × 221.6 × 10⁻⁷)
= 28728.3
Since Re > 2000, the flow is turbulent
For turbulent flows, Use
Dittus - Doeltr correlation with n = 0.03
Nu = 0.023Re⁰⁸Pr⁰³ = (h₁D)/k
(h₁ × 0.006)/0.0323 = 0.023(28728.3)⁰⁸(0.693)⁰³
(h₁ × 0.006)/0.0323 = 75.962
h₁ = (75.962 × 0.0323)/0.006
h₁ = 408.93 W/m².K
Answer:
Settling Velocity (Up)= 2.048*10^-5 m/s
Reynolds number Re = 2.159*10^-3
Explanation:
We proceed as follows;
Diameter of Particle = 0.09 mm = 0.09*10^-3 m
Solid Particle Density = 2002 kg/m3
Solid Fraction, θ= 0.45
Temperature = 26.7°C
Viscosity of water = 0.8509*10^-3 kg/ms
Density of water at 26.7 °C = 996.67 kg/m3
The velocity between the interface, i.e between the suspension and clear water is given by,
U = [ ((nf/ρf)/d)D^3] [18+(1/3)D^3)(1/2)]
D = d[(ρp/ρf)-1)g*(ρf/nf)^2]^(1/3)
D = 2.147
U = 0.0003m/s (n = 4.49)
Up = 0.0003 * (1-0.45)^4.49 = 2.048*10^-5 m/s
Re=0.09*10^-3*2.048*10^-5*996.67/0.0008509 = 2.159*10^-3
Hi, you haven't provided the programing language in which you need the code, I'll just explain how to do it using Python, and you can apply a similar method for any programming language.
Answer:
1. def pyramid_volume(base_length, base_width, pyramid_height):
2. volume = base_length*base_width*pyramid_height/3
3. return(volume)
Explanation step by step:
- In the first line of code, we define the function pyramid_volume and it's input parameters
- In the second line, we perform operations with the input values to get the volume of the pyramid with a rectangular base, the formula is V = l*w*h/3
- In the last line of code, we return the volume
In the image below you can see the result of calling the function with input 4.5, 2.1, 3.0.
Answer:
diameter is 14 mm
Explanation:
given data
power = 15 kW
rotation N = 1750 rpm
factor of safety = 3
to find out
minimum diameter
solution
we will apply here power formula to find T that is
power = 2π×N×T / 60 .................1
put here value
15 ×
= 2π×1750×T / 60
so
T = 81.84 Nm
and
torsion = T / Z ..........2
here Z is section modulus i.e = πd³/ 16
so from equation 2
torsion = 81.84 / πd³/ 16
so torsion = 416.75 / / d³ .................3
so from shear stress theory
torsion = σy / factor of safety
so here σy = 530 for 1020 steel
so
torsion = σy / factor of safety
416.75 / d³ = 530 ×
/ 3
so d = 0.0133 m
so diameter is 14 mm
Answer:
The depth to which the cage will drop for each single rotation of the drum is approximately 18.85 m.
Explanation:
The mine winch drum consists of a drum around around which the haulage rope is attached
Therefore, given that the diameter of the winch drum = 6 m
The length of rope unwound by each rotation = How far the cage will drop for each single rotation of the drum
The length of the rope unwound by each rotation = The rope that goes round the circumference of the winch drum, once
∴ Since the rope that goes round the circumference of the winch drum, once = The circumference of the winch drum, we have;
The length of the rope unwound by each rotation = The circumference of the winch drum = π × The diameter of the winch drum
The length of the rope unwound by each rotation = π × 6 m = 6·π m
The length of rope unwound by each rotation = How far the cage will drop for each single rotation of the drum = 6·π m
How far the cage will drop for each single rotation of the drum = 6·π m ≈ 18.85 m
The depth to which the cage will drop for each single rotation of the drum ≈ 18.85 m.