Answer: Both Technician A and B are correct.
Explanation:
Technicians A and B are both right about their diagnosis. The Society of Automotive Engineers performed extensive research on vehicle brake fluids and found that there is typically a 2% moisture content in the brake fluid after a year of operating a vehicle. And as the moisture content of the brake fluid rises, the boiling point of the brake fluid decreases as well.
Answer:
Max shear = 8.15 x 10^7 N/m2
Explanation:
In order to find the maximum stress for a solid shaft having radius r, we will be applying the Torsion formula which can be written as;
Allowable Shear Stress = Torque x Radius / pi/2 x radius^4
Putting the values we have;
T = 2000 N/m
Radius = Diameter/2 = 0.05 / 2 = 0.025 m
Putting values in formula;
Max shear = 2000 x 0.025 / 3.14/2 x (0.025)^4
Max shear = 8.15 x 10^7 N/m2
Answer:
(A) Power output will be 5.55 KW (b) lower temperature will be 315 K
Explanation:
We have given efficiency of heat engine
= 0.37
Input power = 15 KW
Temperature of heat reservoir 
(A) We know that 
So [text]0.37=\frac{output}{15}[text]
Output = 5.55 KW
(B) We also know that [text]\eta =1-\frac{T_L}{T_H}0.37=\frac{output}{15}[text], here
is lower temperature and
is higher temperature
So 


Answer:
a)
, b)
,
,
, c)
,
,
, 
Explanation:
a) The total number of users that can be accomodated in the system is:


b) The length of the side of each cell is:


Minimum time for traversing a cell is:



The maximum time for traversing a cell is:


The approximate time is giving by the average of minimum and maximum times:


c) The total number of users that can be accomodated in the system is:


The length of each side of the cell is:


Minimum time for traversing a cell is:



The maximum time for traversing a cell is:


The approximate time is giving by the average of minimum and maximum times:


Answer:
Absolute pressure , P(abs)= 433.31 KPa
Explanation:
Given that
Gauge pressure P(gauge)= 50 psi
We know that barometer reads atmospheric pressure
Atmospheric pressure P(atm) = 29.1 inches of Hg
We know that
1 psi = 6.89 KPa
So 50 psi = 6.89 x 50 KPa
P(gauge)= 50 psi =344.72 KPa
We know that
1 inch = 0.0254 m
29.1 inches = 0.739 m
Atmospheric pressure P(atm) = 0.739 m of Hg
We know that density of Hg =
P = ρ g h
P(atm) = 13.6 x 1000 x 9.81 x 0.739 Pa
P(atm) = 13.6 x 9.81 x 0.739 KPa
P(atm) =98.54 KPa
Now
Absolute pressure = Gauge pressure + Atmospheric pressure
P(abs)=P(gauge) + P(atm)
P(abs)= 344.72 KPa + 98.54 KPa
P(abs)= 433.31 KPa