Answer:
- hoop stress
- longitudinal stress
- material used
all this could led to the failure of the garden hose and the tear along the length
Explanation:
For the flow of water to occur in any equipment, water has to flow from a high pressure to a low pressure. considering the pipe, water is flowing at a constant pressure of 30 psi inside the pipe which is assumed to be higher than the allowable operating pressure of the pipe. but the greatest change in pressure will occur at the end of the hose because at that point the water is trying to leave the hose into the atmosphere, therefore the great change in pressure along the length of the hose closest to the end of the hose will cause a tear there. also the other factors that might lead to the failure of the garden hose includes :
hoop stress ( which acts along the circumference of the pipe):
αh =
EQUATION 1
and Longitudinal stress ( acting along the length of the pipe )
αl =
EQUATION 2
where p = water pressure inside the hose
d = diameter of hose, T = thickness of hose
we can as well attribute the failure of the hose to the material used in making the hose .
assume for a thin cylindrical pipe material used to be
≥ 20
insert this value into equation 1
αh =
= 60/2 = 30 psi
the allowable hoop stress was developed by the material which could have also led to the failure of the garden hose
Answer:
Fatec – SP) Seja A um ponto pertencente à reta r, contida no plano α. É verdade que:
a) existe uma única reta que é perpendicular à reta r no ponto A.
b) existe uma única reta, não contida no plano α, que é paralela à reta r.
c) existem infinitos planos distintos entre si, paralelos ao plano α, que contém a reta r.
d) existem infinitos planos distintos entre si, perpendiculares ao plano α e que contêm a reta r.
e) existem infinitas retas distintas entre si, contidas no plano α e que são paralelas à reta r.
2. (UF – AL) Classifique como verdadeira ou falsa cada uma das afirmativas abaixo.
1) Duas retas que não têm pontos com
Answer:
a)σ₁ = 265.2 MPa
b)σ₂ = -172.8 MPa
c)
d)Range = 438 MPa
Explanation:
Given that
Mean stress ,σm= 46.2 MPa
Stress amplitude ,σa= 219 MPa
Lets take
Maximum stress level = σ₁
Minimum stress level =σ₂
The mean stress given as


2 x 46.2 = σ₁ + σ₂
σ₁ + σ₂ = 92.4 MPa --------1
The amplitude stress given as


2 x 219 = σ₁ - σ₂
σ₁ - σ₂ = 438 MPa --------2
By adding the above equation
2 σ₁ = 530.4
σ₁ = 265.2 MPa
-σ₂ = 438 -265.2 MPa
σ₂ = -172.8 MPa
Stress ratio



Range = 265.2 MPa - ( -172.8 MPa)
Range = 438 MPa
Answer:
Ps=19.62N
Explanation:
The detailed explanation of answer is given in attached files.
Answer:
The preliminary work breakdown structure will be divided into two steps, the first is to draw the first level and the second is to draw the second level.
Explanation:
Please look at attachment.