Answer:
the difference in pressure between the inside and outside of the droplets is 538 Pa
Explanation:
given data
temperature = 68 °F
average diameter = 200 µm
to find out
what is the difference in pressure between the inside and outside of the droplets
solution
we know here surface tension of carbon tetra chloride at 68 °F is get from table 1.6 physical properties of liquid that is
σ = 2.69 ×
N/m
so average radius =
= 100 µm = 100 ×
m
now here we know relation between pressure difference and surface tension
so we can derive difference pressure as
2π×σ×r = Δp×π×r² .....................1
here r is radius and Δp pressure difference and σ surface tension
Δp =
put here value
Δp =
Δp = 538
so the difference in pressure between the inside and outside of the droplets is 538 Pa
Answer:
Q=486.49 KJ/kg
Explanation:
Given that
V= 0.2 m³
At initial condition
P= 2 MPa
T=320 °C
Final condition
P= 2 MPa
T=540°C
From steam table
At P= 2 MPa and T=320 °C
h₁=3070.15 KJ/kg
At P= 2 MPa and T=540°C
h₂=3556.64 KJ/kg
So the heat transfer ,Q=h₂ - h₁
Q= 3556.64 - 3070.15 KJ/kg
Q=486.49 KJ/kg
Answer:


Explanation:
If the question is: Determine the banking angle θ
We have the forces involved on the figure attached.
For this case we know that the weight is given by:

And for this case the centripetal acceleration would be given by:

If we analyze the sum of forces on x and y we have:


And if we solve for the force we got:



If we solve for the normal force we got:

In order to find the banking angle we use the fact that F =0


The velocity on this case is 120 mi/h if we convert this into ft/ s we got:

And then we have this:


Answer:
Explanation:
Please check the below file for the attached file