Answer:
% reduction in area==PR=0.734=73.4%
% elongation=EL=0.42=42%
Explanation:
given do=12.8 mm
df=6.60
Lf=72.4 mm
Lo=50.8 mm
% reduction in area=((
*(do/2)^2)-(
*(df/2)^2)))/
*(do/2)^2
substitute values
% reduction in area=73.4%
% elongation=EL=((Lf-Lo)/Lo))*100
% elongation=((72.4-50. 8)/50.8)*100=42%
Answer:
1.312 in
Explanation:
Data provided in the question:
Weight of the compressor, W = 227 pound
Number of legs = 4
Maximum pressure = 42 psi
Now,
Let F be the force taken by the legs
Therefore,
W = 4F
or
227 pound = 4F
or
F = 56.75 pounds
Also,
Force = Pressure × Area
or
56.75 pounds = 42 psi × πr² [ r is the diameter of one leg]
or
r² = 0.4301
or
r = 0.656
therefore,
diameter = 2r = 2 × 0.656
= 1.312 in
Answer:

Explanation:
Given data:
P_1 power = 20 dBm = 0.1 watt
coupling factor is 20dB
Directivity = 35 dB
We know that
coupling factor 
solving for final power




Directivity 


output Power 


Answer:
D. Overrule any other laws and traffic control devices.
Explanation:
Laws and traffic control devices are undoubtedly compulsory to be followed at every point in time to control traffic and other related situations. However, there are cases when certain instructions overrule these laws and traffic control devices. For example, when a traffic police is giving instructions, and though the traffic control devices too (such as traffic lights) are displaying their own preset lights to control some traffic, the instructions from the traffic police take more priority. This is because at that point in time, the instructions from the traffic control devices might not be just applicable or sufficient.
Also, in the case of instructions given by construction flaggers, these instructions have priority over those from controlling devices. This is because during construction traffic controls are redirected from the norms. Therefore, the flaggers such be given more importance.
Answer:
The correct answer is option 'c': 13.8 kNm
Explanation:
We know that moment of a force equals

The hydro static force is given by 
We know that the hydrostatic pressure on a rectangular surface in vertical position is given by 
For the given rectangular surface we have 
Thus applying the values we get force as

This pressure will act at center of pressure of the rectangular plate whose co-ordinates is given by h/3 from base
Thus applying the calculated values we get
