Answer:
reposition
Explanation:
if you go to your icd 10 pcs index located on page 1 then look up reduction the subterm is of a dislocation which leads you to the answer reposition
Answer:
Max shear = 8.15 x 10^7 N/m2
Explanation:
In order to find the maximum stress for a solid shaft having radius r, we will be applying the Torsion formula which can be written as;
Allowable Shear Stress = Torque x Radius / pi/2 x radius^4
Putting the values we have;
T = 2000 N/m
Radius = Diameter/2 = 0.05 / 2 = 0.025 m
Putting values in formula;
Max shear = 2000 x 0.025 / 3.14/2 x (0.025)^4
Max shear = 8.15 x 10^7 N/m2
Answer:
Eye.
Explanation:
Dust, dirt, and metal chips are most unpleasant to get in your eyes. Just experience it and you'll know what I mean.
;)
The magnitude of applied stress in the direction of 101 is 12.25 MPA and in the direction of 011, it is not defined.
Explanation:
Given:
tensile stress is applied parallel to the [100] direction
Shear stress is 0.5 MPA.
To calculate:
The magnitude of applied stress in the direction of [101] and [011].
Formula:
zcr=σ cosФ cosλ
Solution:
For in the direction of 101
cosλ = (1)(1)+(0)(0)+(0)(1)/√(1)(2)
cos λ = 1/√2
The magnitude of stress in the direction of 101 is 12.25 MPA
In the direction of 011
We have an angle between 100 and 011
cosλ = (1)(0)+(0)(-1)+(0)(1)/√(1)(2)
cosλ = 0
Therefore the magnitude of stress to cause a slip in the direction of 011 is not defined.