Answer:
N(24, 3.46)
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Percentage of family homes having front poach = 50%

Sample size, n = 48
Normal approximation to the given distribution:


Thus, the distribution of single family homes is best approximated by the normal distribution N(24, 3.46) where mean is 24 and standard deviation is 3.46
Answer:
yesyes
Step-by-step explanation:
The measure of the third angle is 50 because a triangle has a sum of 180 degrees by angle.
so... 46+84=130 and to get to 180, the last angle has to be worth 50.
Answer: B has greater spread than A.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Set A: {38, 12, 23, 48, 55, 16, 18}
Range of A = Highest - Lowest
Range of A = 55 - 12
Range of A = 43
Set B:{44, 13, 24, 12, 56}
Range of B = Highest - Lowest
Range of B = 56 - 12
Range of B = 44
Since Range of B is more than range of A.
Hence, B has greater spread than A.
Answer:
28%
Step-by-step explanation:
To find the percentage, you first have to divide:
35 out of 125 Which is 35 ÷ 125 = 0.28
Then you must convert that into a percentage:
0.28 = 28%
Hope this helps you out! : )