Answer:
Total, T = (300s+200b+42d) mg
Step-by-step explanation:
Given that,
Kayson mixes 300 mL spinach, 200 mL of berries, and 42 mL of dressing to make a salad.
There are s mg of vitamin C per mL of spinach, b mg per mL of berries, and d mg per mL of dressing.
In 300 mL of spinach vitamin C is = (300 s)mg
In 200 mL of berries vitamin C is = (200 b)mg
In 42 mL of salad vitamin C is = (42 d)mg
It means that, total mg of vitamin C is :
Total, T = (300s+200b+42d) mg
Hence, this is the required solution.
Answer: Third option.
Step-by-step explanation:
Let be "x" the approximate actual width (in feet) of the car.
Based on the information provided in the exercise, you know that the scale of the model car is this one:

Which can be written as a fraction:

Therefore, if you know that the width of the model car is 2.3 inches, you can set up the following proportion:

Finally, you must solve for "x" in order to find its value.
So you get the following result:

Answer:
P(at least 1 wrong in 10) =0.5160
Step-by-step explanation:
Let A be the event that there is a problem in the proces. Then the probability of problem with the process is P ( A) = 0.07
Let B be the event that the process is without the problem. Then the probability of without problem is P ( B) = 0.93
Now we want to find the 10 successive points of event B. Since the events are independent we can find this as
P(B)+P(B)+P(B)+P(B)+P(B)+P(B)+P(B)+P(B)+P(B)+P(B)
or
P(B)^ 10= .93^10=0.48398
As we have to calculate at least 1 in 10 then we will subtract it from 1.
P(at least 1 wrong in 10) = = 1 - .93^10 =1- 0.48398=0.5160
61 minus 32= 29 so 29 days are not sunny.hope it helps.