answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RSB [31]
1 year ago
10

Russel wants to buy 3 identical gift cards. He wants to make sure his total cost is no more than $2 above or below $60. Which of

the following inequalities represents this situation?
Mathematics
1 answer:
OverLord2011 [107]1 year ago
4 0
Answer is B. took the test!
You might be interested in
Caleb has 1/3 of a watermelon. He cuts it into 4 equal pieces. What fraction of the watermelon is each piece
polet [3.4K]

Answer:

1/12 of the watermelon in each piece

Step-by-step explanation:

  1. We must divide 1/3 by 4.
  2. 1/3 divided by 4 is also 1/3 x 1/4.

The final answer is 1/12.



<em>I hope this helped!</em>

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
The solution to the given system of linear equations lies in which quadrant?
Rina8888 [55]
X-3y=6
x+y=2
this is an substitution problem
so first you can do is rewrite the problem by subjection one variable
x=3y+6
then substitute this in the other proble
x+y=2
(3y+6)+y=2
4y+6=2
4y=2-6
4y=-4
y=-1
then substitute the no. in the original equation. 
x=3y+6
x=3(-1)+6
x=-3+6
x=3
now you got the intercepts and you draw the line and check.
it's in the IV quadrant
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
An account earns simple annual interest.<br><br> $925 at 2.3% for 2.4 years
aksik [14]

Answer:

$51.06

Step-by-step explanation:

Ⓗⓘ ⓣⓗⓔⓡⓔ

Well, 925x0.023=21.275

21.275x2.4=$51.06 in total

(っ◔◡◔)っ ♥ Hope this helped! Have a great day! :) ♥

BTW, brainliest would be greatly appreciated, I only need one more before I advance, thanks!

5 0
1 year ago
An elephant can run one over four mile in 36 seconds. Which of the following correctly shows this rate as miles per hour?
Vesnalui [34]
It would be thirty six seconds over one-fourth mile= 144 miles per hour
7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Clarissa helps her mom put the 200-Newton lawn mower in the back of her mom’s truck. They lift the mower up from the ground to t
Mice21 [21]

Answer:

220 N * m or 220 J

Step-by-step explanation:

We have that the work formula would be the applied force multiplied by the distance traveled, that is:

W = F * d

In this case the F is 200 N and the distance is 1.1 meters, therefore we replace:

W = 200 * 1.1

W = 220 N * m = 220 J

Therefore the work carried out by Clarissa and her mom is 200 joules.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The temperature of magnesium must be at least 650 degrees for the metal to melt. A sample of magnesium is currently 255 degrees.
    6·1 answer
  • Jim earns $1,600 per month after taxes. He is working on his budget and has the first three categories finished.
    10·2 answers
  • Which two equations would be most appropriately solved by using the zero product property? Select each correct answer.
    6·2 answers
  • If A is the center of the circle, then which statement explains how segment EF is related to segment GF? Circle A with inscribed
    11·1 answer
  • Complete the equation of the line whose yyy-intercept is (0,5)(0,5)left parenthesis, 0, comma, 5, right parenthesis and slope is
    10·2 answers
  • write three sentences contrasting the federalist and anti-federalist viewpoints on separation of powers in the constitution. def
    9·2 answers
  • [Q71 Suppose that the height, in inches, of a 25-year-old man is a normal random variable with parameters g = 71 inch and 02 = 6
    11·1 answer
  • Half of a sphere is stacked on top of a cone. They both share a circular base. The radius of the circle is 6 millimeters. The he
    6·2 answers
  • A certain club has $50$ people, and $4$ members are running for president. Each club member votes for one of the $4$ candidates.
    11·1 answer
  • the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!