If 9 chairs were sold, the store has to sell 11 tables in order to meet the requirements.
Since each bottle is made up of 2-liter of the active solution, in order to determine the number of doses of the medication that can be made, we just have to divide 2 L by 4x10^-3.
number of doses = (2 L) / (4x10^-3L/dose) = 500 doses
Therefore, the pharmacy can make 500 doses of the medication.
Answer: 8 balloons per box
8x18 + 8x12 = 144+96 = 240
Answer:
false
Step-by-step explanation: