Consider the attached figure. All the triangles shown are similar, so
CB/CA = CD/CB
30/50 = projection/30
projection = 30^2/50
projection = 18
Markup is the amount added to the cost price of goods to cover overhead and profit.
Sue’s Corner Market has a markup of 60% on bottled water.
Let us say original price was $x.
Now price after markup is $2.
So we can make an equation like:
original price + markup price = price after markup
x + 60% of x =2


dividing both sides by 1.6
x= 1.25
So original price was 1.25 dollars.
Answer:
10.55% probability
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
The order in which the CDs are chosen is not important. So we use the combinations formula to solve this question.
1 Bach CD, from a set of 4.
1 Beethoven CD, from a set of 6.
1 Brahms CD, from a set of 3.
1 Handel CD, from a set of 2.
So, D=144
4 CDs from a set of 4+6+3+2 = 15.
So, T= 1365
p= D/T= 144/1365 = 0.1055
10.55% probability that she will choose one by each composer
Answer:
The minimum number of words left to write is 215
Step-by-step explanation:
Let
w -----> the number of words left to write
we know that
The number of words left to write plus the words written so far must be greater than or equal to 500 words
Remember that the word "at least" means "greater than or equal to"
so
Solve for w
Subtract 285 both sides

The minimum number of words left to write is 215
Answer:
A=B
Step-by-step explanation:
Equation 1: 70% of A = 0.7a
Equation 2: 35% of B = 0.35a
Equation 3 = (Equation 2) • 2
Equation 3: 70% of B = 0.7a
Equation 3 = Equation 1
A = B