If it's -34*0 then it is equal to 0 because anything times 0 is 0.
If it were -34.67 to the power of 0, then It would have been equal to -1. This is because anything to the power of 0 is 1. In this case though the base is negative so it would be -1.
But the answer is 0.
<span>This is a perimeter of 1/4 of a circle. We know that the radius of the circle: r = 5 in. Also the perimeter of the circle is : 2 * r * Pi = 2 * 5 * 3.14 = 31.4 in. For the quarter of a circle it its 31.4 : 4 = 7.85 in. After that we can add the 2 lengths of the radius: P = 5 + 5 + 7.85 = 17.85 in ( approx. 17.9 in ). Answer: C ) 17.9 in. </span>
Answer: 30 % Off
Step-by-step explanation:
Answer:
21 minutes
Step-by-step explanation:
Given the following :
Taking CITY STREET:
Time taken to drive to nearest bowling alley = 45 minutes = 45/60 = 0.75 hours
Speed of travel = 30 miles per hour
Taking FREEWAY:
speed of travel = 65miles per hour
If the distance to bowling alley is the same along both routes, The time taken along FREEWAY will be :
.
Distance to bowling alley taking city center :
Speed = distance / time
30 mph = distance / 0.75 hour
Distance = 30 × 0. 75 = 22.5 miles
Since distance is the same :
Time taken along FREEWAY :
Time taken = distance / speed
Time taken = 22.5 / 65 = 0.3461538 hour
Converting to minutes :
0.3461538 × 60 = 20.769 minutes
= 21 minutes ( to the nearest minute)
Answer: 1.B 2.C 3.A 4.d
Step-by-step explanation: