Answer:
Step-by-step explanation:
Given given that
- Lower confidence interval = 7.1
- Upper confidence interval = 7.5
- As such, We are 95% confident that it's somewhere between 7.1 and 7.5 hours per night
Average value = LCI + UCI /2 = 7.1 + 7.5 / 2
= 7.3hours per night, so we are 95% confident that it's somewhere between 7.1 and 7.5 hours per night which is eventually 7.3hrs per night.
Answer:
Answer: The total cost is assuming the cost for 1 adult is and the cost for 1 child is
Step-by-step explanation:
He will spend $2,400 more by financing the boat
15000-(3000+(48*300)) =2400
<h2><em><u>
PLZ MARK BRAINLIEST</u></em></h2><h2><em><u>
</u></em></h2>
No, he is not correct for if they washed 37 cars they would have made a total of 296 dollars washing cars. Because this is an inequality, he needs to get a value equal too or greater than 300 dollars on car washes. Also, because he already has 200 dollars collected, you could write the inequality as "8x is greater than or equal to 300".
Answer:
The percentage increase without baggage fee=25%
The percentage increase with baggage fee=41.66%
Step-by-step explanation:
Given the cost of the airline ticket two weeks ago is $300 and The present airline ticket is $375
We know that when a quantity increases from x to y then The percentage increase is equal to 
Here the percentage increase =
=25%
Now the airline charges an extra $50 baggage fee which means teh present value of the airline ticket is $375+$50=$425
the percentage increase =
=41.66%