answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nadya68 [22]
2 years ago
9

Henry needs 2 pints of red paint and 3 pints of yellow paint to get a specific shade of orange. If he uses 9 pints of yellow pai

nt and wants the same orange color, how many pints of paint will he need altogether? Explain how you know. 2
Mathematics
1 answer:
ioda2 years ago
7 0

Answer:

Henry needs 15 pints of paint altogether

Step-by-step explanation:

If Henry uses 2 pints of red paint and 3 pints of yellow paint to get a specific color, and he now uses a total of 9 pints of yellow, then

3 x 3 = 9 (yellow)

We know that what you do on one side, you do on the other.

2 x 3 = 6 (red)

You add

9 + 6 = 15. (Red and yellow paint)

Which will lead you to the conclusion of 15 pints.

You might be interested in
* 6. You plan to rent a car from XYZ Car Rental Company for a flat rate of $35 a day.
Anni [7]

Answer:

f(x) = \left \{ {{35x + 10, x \leq 3} \atop {35x + 5x = 40x, x>3}} \right.

Step-by-step explanation:

Let x be the number of days you want to rent

The flat rate for car rental is $35 a day

As for insurance, $10 for 3 days or fewer, and $5 per day if more than 3 days that is

\left \{ {{10, x \leq 3} \atop {5x, x>3}} \right.

Combine this with the flat rental rate $35 a day and we have

f(x) = \left \{ {{35x + 10, x \leq 3} \atop {35x + 5x = 40x, x>3}} \right.

7 0
2 years ago
If -50c+6=-69, what is the value of 6c-15
ipn [44]

The answer that I got is C=-6

8 0
2 years ago
In a recent survey ,5 out of every 8 middle school students use a computer to complete school projects .franklin middle school h
NeX [460]
The answer i think its 104
3 0
2 years ago
Solve x2 - 8x - 9 = 0. Rewrite the equation so that it is of the form x2 + bx = c.
barxatty [35]

Answer:

x=9,-1  and x^2+(-8)x=9

Explanation:

we have been given with the quadratic equation x^2-8x-9

we compare the given quadratic equation with general quadratic equation

general quadratic is ax^2+bx+c=0

from given quadratic equation a=1,b= -8,c= -9

substituting these values in the formula for discriminant D=b^{2}-4ac

D=(-8)^2-4(1)(-9)=100

Now, to find the value of x

Formula is x=\frac{-b\pm\sqrt{D}}{2a}

Now, substituting the values we will get

x=\frac{-(-8)\pm\sqrt{100}} {2}= \frac{8\pm10}{2}=9,-1

And rewritting the given equation by  shifting 9 to right hand side of the given equation and taking minus inside the bracket so as to convert it in the form of

x^2+bx=c

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Grace works as a salesperson at an electronics store and sells phones and phone accessories, and makes a fixed commission for ea
spayn [35]

Answer:

Commissions:

Accessoriy: $2

Phone: $9

Step-by-step explanation:

18p + 21a = 204

6p + 14a = 82

21a = 42

a = 2

p = [82 - 14(2)]/6 = 9

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many ways can 11 photographs be arranged horizontally
    12·1 answer
  • In a standard deck of cards there are 13 spades, 13 clubs, 13 hearts, and 13 diamonds. The spades and the clubs are black and th
    5·2 answers
  • 1. Paige was assigned some math problems for homework. She solved the first 32 of the problems before dinner. She finished the l
    9·2 answers
  • Evaluate log12y2, given log12y = 16. <br> 4 <br> 32 <br> 256 <br> 65,536
    11·2 answers
  • Mary weighs n kg while her sister weighs 15 kg less. How many times is Mary heavier than her sister?
    10·2 answers
  • ben needs to convert 500 US dollars to the japanese yen. one american dollar is worth 123.3 yen. how many yen will he have
    9·1 answer
  • A second grade student is 4 feet tall. Her teacher is 5 2/3 feet tall. How many times as tall as the student is the teacher
    13·1 answer
  • A box of 8 crayons costs $0.96. How much does
    7·1 answer
  • Ryan is building a ramp so he can easily move things in and out of an overhead storage area in his garage. The storage area is 8
    12·2 answers
  • Jace and his children went into a bakery and he bought $9 worth of cookies and brownies. Each cookie costs $0.75 and each browni
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!