The second machine would print 750 books in 30 hours that week.
We are given that each share will receive a dividend equal
to 56.25. In this problem, we should have been given the total number of shares
that PRH has so that we can know the dividend. Anyway, the formula to calculate
the dividend is:
<span>Dividend = 56.25 * (Number of Shares)</span>
The answer is C) B = 3.6.
Hope this helps and p.s. I have done this before.
Carla's fixed cot will be given by:
Cost=(cost of beverages)+(salaries)+(utilities)+(rent)
cost=800+2000+100+600
cost=$3500
Thus the total fixed cost was $3500
They would have to buy 32 cans and would have 24 ounces left.