Year Net Profit
1 <span>$14,250.00
2 $15,390.00
3 $16,621.20
4 $17,950.90</span>2
We need to get the increase of the net profit of the current year from the previous year.
Percentage increase = (Current year - Previous Year)/ Previous Year * 100%
Year 2: (15,390 - 14, 250) / 14,250 * 100% = 0.08 * 100% = 8%
Year 3: (16,621.20 - 15,390) / 15,390 * 100% = 0.08 * 100% = 8%
Year 4: (17,950.90 - 16,621.20) / 16,621.20 * 100% = 0.08 * 100% = 8%
Every year the net income increases by 8%. So, the net income in Year 5 will be:
17,950.90 x 1.08 = 19,386.97 Choice D.
Y+10= 2y+5
10=y+5
5=y
Plug this in
(5)+10=15 for KN
2x+6=3x-1
6=x-1
7=x
Plug this value in
2(7)+6
14+6= 20 for NM
What you must do in this case is to use the potential type function given in the problem:
a (b) ^ x = c
We have:
new car for $ 17,930
a = 17930
The value of the car depreciated by 19% per year
b = 1-0.19 = 0.81
the car is worth no more than $ 1,900
c = 1900
the exponential inequality is:
a (b) ^ x ≤ c
17930 (0.81) ^ x ≤ 1900
Answer:
the exponential inequality is:
17930 (0.81) ^ x ≤ 1900
where
x: number of years