<h3><u>Question:</u></h3>
Aubrey's dinner cost $85 . She tips the waitstaff 30% for excellent service. How much does Aubrey tip the waitstaff?
<h3><u>Answer:</u></h3>
Aubrey paid $ 25.5 to the wait staff
<h3><u>Solution:</u></h3>
Given that, Aubrey's dinner cost $ 85
She tips the waitstaff 30% for excellent service
We have to find the amount paid as tip to wait staff
Cost = $ 85
Tip = 30 %
So the tip amount paid is 30 % of 85
<h3><u>Find out 30 % of 85</u></h3>

Thus Aubrey paid $ 25.5 to waitstaff
Hi!
We will solve this using ratios, like this:
4 1/2 = 4,5 kg of olive oil for 27 $
1 kg of olive oil for x $
_____________________________
x = (27*1)/4,5
x = 27/4,5
x = 6 $ per kilogram
Hope this helps!
Essa pergunta nao esta em forma ingles, então pessoas nao vao entender.
$26.79
If you took 30% of 26.79 you get 8.037
Subtract: 26.79-8.037 = 18.753
Answer:
Step-by-step explanation:
Suppose pieces of chocolate pie served at a restaurant average 350 calories with a standard deviation of 20 calories. Calories have a Normal distribution due to inexact cutting of the pies. Which graph represents the proportion of pieces of pie that have more than 375 calories.
Answer: The z score is used to determine how many standard deviations that the raw score is above or below the mean. If the z score is positive then the raw score is above the mean and for a negative z score means the raw score is below the mean. The z score is given as:

Given that: μ = 350 calories, σ = 20 calories, x > 375

From the graph, The shaded area represents the proportion of pieces of pie that have more than 375 calories
From the normal distribution table, P(x > 375) = P(z > 1.25) = 1 - P(z < 1.25)
= 1 - 0.8944 = 0.1056 = 10.56%