Answer:
Step-by-step explanation:
Sample size = 95
X=cash carried by the persons
x bar = 8.00
s = sample std dev = 2.50
Std error = 
Hence Z score would be


-0.00
b) 
c) 95% conf interval margin of error = ±
=±0.54782
Confi interval = (8-0.5027, 8+0.5027)
= (7.4923, 8.5027)
C)If conf level increases, then width of interval would increase since critical value would increase.
If sample size increases std error would decrease and hence margin of error.
So interval would decrease.
I'm pretty sure the answer is 9 mix spice, hope I helped!
Answer:
Step-by-step explanation:
a )
sample mean = sum total of given data / no of data
= 415.35 / 20 = 20.76
To calculate the median we arrange the data in ascending order and take the average of 10 th and 11 th term .
= 20.50 + 20.72 / 2
= 20.61
b ) To calculate the 10% trimmed mean , we neglect the largest 10% and smallest 10 % data and then calculate the mean . Here we neglect the first two smallest and last two greatest
(18.92 + 19.25 ..... + 22.43 + 22.85) / 16
= 20.74
c )
We can easily plot the data on number line from 17 to 24
d )
Maximum value of data set = 23.71 and minimum value is 18.04
mean is 20.76 , median is 20.61 and trimmed mean is 20.74
They are between maximum and minimum values of given data . Hence there is no outliers .
Answer:
a)
b) number of flowers.
c) 2830
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
The number of flowers bloomed is given by the function:
where s is the s is the number of seeds she planted.
The number of seeds planted per week is given by
where w represents the number of weeks.
a) composite function that represents how many flowers Lily can expect to bloom over a certain number of weeks.
The composite function can be written as:
where f(w) gives the number of flowers that bloomed in w weeks.
b) units of measurement for the composite function
The composite functions gives the number of flower that will bloom in w weeks. Thus, the unit of measurement is number of flowers.
c) Number of flowers in 35 weeks.
We put w = 35 in the composite function.
2830 flowers will bloom in 35 weeks.
Thanks
Step-by-step explanation:
Answer: if he drives the car each month, he would spend $150 lesser than when he drives the truck.
Step-by-step explanation:
The car goes 25 miles on 1 gallon of gas. Jamaica drives 1000 miles per month, it means that the number of gallons of gas that he would use in a month is
1000/25 = 40 gallons of gas
If gasoline costs $2.50 per gallon and Jamaica chooses to buy a car, the cost of gas per month would be
2.5 × 40 = $100
The truck goes 10 miles on 1 gallon of gas. Jamaica drives 1000 miles per month, it means that the number of gallons of gas that he would use in a month is
1000/10 = 100 gallons of gas
If gasoline costs $2.50 per gallon and Jamaica chooses to buy a truck, the cost of gas per month would be
2.5 × 100 = $250
The difference between both costs is
250 - 100 = $150