Answer:
x = 12
Step-by-step explanation:
If Mary spent $45 altogether,
then she bought lunch for $9
so our equation now is
$45 = $9 + 3x
It is 3x because he bought 3 shirts and we used x because we didnt
now how much the price of those shirts were
$45 = $9 +3x
$45 - $9 = 3x
$45 - $9 = $36
$36 = 3x
$36 / 3 = 12
x = 12
Please mark this answer as the brainliest
To get the correct answer to this question, you just need to divide 20% by 0.05% in order to get the answer, how many times a manual filer is more likely to make an error than an electronic file.
20: 0.05 = 400
The answer is C. 400 times more likely.
We can simplify across between the 5 and the 50 and also between the 42 and the 3.
Answer:
0.0021
Step-by-step explanation:
Given:
Probability of ordering a nonalcoholic beverage is, 
Number of samples are 
Now, the complement of event 'N' is not ordering a nonalcoholic beverage.
Therefore, 
Now, for a sample of '10' customers, the probability of not ordering a non alcoholic beverage is product of their individual probabilities as all these events are independent events.
Therefore, probability that none of the 10 will order a nonalcoholic beverage is given as:
![=[P(\overline N)]^{10}\\\\=(0.54)^{10}\\\\=0.0021](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%5BP%28%5Coverline%20N%29%5D%5E%7B10%7D%5C%5C%5C%5C%3D%280.54%29%5E%7B10%7D%5C%5C%5C%5C%3D0.0021)