Answer: 8 minutes, 16 minutes, 24 minutes, 32 minutes
Step-by-step explanation: 12x2=24. 8x2=16. 12x3=36. 8x3=24. 12x4=48. 8x4=32.
Answer:
10x5=50 Hours!
Step-by-step explanation:
All you just got to do is <u>10x5</u> DUH Easy!
teacher has 0.4 L of sea water , it means 0.4*1000 ml = 400 ml of sea water , she has.
Now every student has 5 ml spoon with them and there are a total of 20 students.
The teacher has asked every student to put 2 spoons of seawater into their container .
Now 1 spoon = 5ml
2 spoon = 10 ml
22 students are there it means
there are 44 spoons.
44 spoons = 44* 5 ml = 220 ml
It means Student put 220 ml seawater in total
And Teacher had 400 ml.
Now , Teacher is left with = 400 - 220 = 180 ml
3 cars will occupy 5 employees and 8 cars will occupy 4 employees.