Hey there!
Each step is three feet. This can be represented by 3s= feet. We can plug that in to figure out our side lengths.
20(3)=60
40(3)=120
Now we can multiply these two together to get the area.
120(60)= 7,200
Therefore, his backyard is about 7,200 square feet.
I hope this helps!
Answer:
Step-by-step explanation:
Hello!
You have a sample of 200 people, they were asked their primary source of news, categorized in (1) Television, (2) Radio, (3) Internet and (4) Other.
And your objective is to test if the proportions in this sample follow the known frequencies 10%, 30%, 50%, and 10%.
The propper statistic test to use to probe if the sample follows the known or historical distribution is Chi-Square goodness of fit test. In this test, what you state in the null hypothesis is the model or distribution you want to test. In this case, you've to write down the proportions for each category:
H₀: P(1)= 0.10; P(2)= 0.30; P(3)= 0.50; P(4)= 0.10
I hope you have a SUPER day!
Answer:
Myra: 24.8s (winner)
Byron: 26.3s
Step-by-step explanation:
Myra knocked down 1, so therefore there are 2 points added onto her time and it is now 24.8s.
Byron knocked down 3, so there are 6 points added on for 2 seconds per each hurdle. His time is now 26.3
Answer: The numbers can be added in any order.
Step-by-step explanation:
To calculate the total time that Colin spent traveling from his house to the hotel the numbers can be added in any order because time is a scalar quantity. It cannot be negative.
A scalar quantity is the quantity which has only magnitude but not the directions. For example temperature (vector quantity), it can be both positive and negative but time cannot be negative, thus it is a scalar quantity.
Jana was prescribed medication. m = 250(0.75)^h
6 hours after Jana took her medication, Allison was prescribed the same.
m=250(0.75)^(h-6)
<span>At any time after she has taken the medication, Allison has how many times more milligrams of medication in her body?
</span>
Same with Jana, Allison's medication content in her body will decrease by 25% after each hour.
Let h = 6
Jana: m = 250(0.75)^6 = 250(0.178) = 44.50
Allison: m = 250(0.75)^6-6 = 250(1) = 250
250 - 44.50 = 205.50
On hour 6, Allison will have 205.5 mg more of the medicine than Jana.